poniedziałek, 23 listopada 2015

To wstrząsające!

Słucham książki Swietłany Aleksijewicz, laureatki tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. To wstrząsający zbiór reportaży o wojnie, przerywany głębokimi myślami i rozważaniami autorki. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, taki tytuł nosi ta książka, to strzępy krótkich, wstrząsających relacji plus wrażenia słuchającej, która to wszystko spisała.
Książki  słucham po około godziny dziennie, nie mogę zbyt długo, teksty są tak przejmujące! Czyta je z wielką wrażliwością Krystyna Czubówna. Mimo że, słuchanie chwilami sprawia ból, nawet fizyczny, polecam!
         Koniecznie muszę zdobyć wydanie książkowe , ciekawe jak to autorka ułożyła graficznie?

         Wojna…co ja pamiętam z wczesnego dzieciństwa? Z powojnia? 

8 komentarzy:

 1. Czasem miło słucha się książki czytanej przez lektora
  a czasami lepiej jest skupić się na tekście
  Jedyne za czym nie przepadam to książki e-booki
  wolę oszczędzać oczy i nie czytać książek na komputerze

  Co Ty pamiętasz z powojnia?
  Chętnie bym tego posłuchała
  lubię słuchać opowieści ludzi o czasach
  których nie przeżyłam

  OdpowiedzUsuń
 2. Powojnie ,międzywojnie - nie lubię tych wyrazów.Oczywiście wiem ,że są teraz w użyciu ,bo traktują skrótowo powiedzenia : dwudziestolecie międzywojenne i czas po wojnie.
  Ale nie o tym .Dla mnie książka to strony i ich przewracanie ,nie klejona ,aby nie musieć trzymać strony drugą ręką ; otwarta tam ,gdzie na chwilę przestałam czytać.Czytanych przez lektorów ,aktorów słucham w czasie jazdy ,ale to zupełnie coś innego .
  Dobrze, że wspomniałaś o tej ksiażce ,na pewno w druku można ją dostać przez allegro.
  Pozdrawiam Tajemnicza Damo .

  OdpowiedzUsuń
 3. Wartościowe rzeczy muszą chyba wzbudzać emocje, nawet jeśli to ból taki, jak podczas słuchania tak drastycznych wspomnień. Opis zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj, mi witaj ! Cieszę się także z przybycia starej, noo odzyskanej znajomej !
  Powiedz mi , proszę, tylko swoje imię. Przypomnij, bo mam z tym kłopoty. Skleroza nie boli, reszta - tak. Przestraszyłam się, kiedy przeczytałam o raku. Początkowo myslałam, że dotyczy Ciebie, ale , na szczęście,wróciłam do poprzedniej notki i okazało się, że to Twoja szwagierka. Straszne. Wiem to z autopsji, bo moja mama umierała i byłąm przy niej do końca
  Nie wiem, czy wiesz, ale bęniłam na początku otwarcia bloga, że wydałam ksiązkę p.t. "Gabriela" i okazało się, że strazł w dziesiątkę, czego się nie spodziewałam. Wszyscy, którzy ją przeczytali - chwalą i to jak ! Nie mam jej na "składzie". Jest w posiadaniu i sprzedaży wydawcnictwo z Koszalina (KryWaj).
  To dzieki Basi "czarnej wrony" z nią się dogadałam (ona tam wydaje swoje poezje) i dobrze zrobiłam. to "zerżniete" z bloga kresowianka32, które interia skasowała, jak nas wszystkich. Szkoda mi było dwuletniej pisaniny. I okazało się, ze był warto. "Z wszystkim nie umrę" - pozostanie jakiś ślad po mnie. Sporo z moich poprzednich znajomych ją kupiło i chwaliło.
  Moja też jest tylko w części optymistyczna - reszta, szkoda gadać, ale warto wiedzieć, jak sie plotą ludzkie losy.
  Ale się nagadałam ! Ściskam, do zobaczenia na papierze. Ta osoba w otoczeniu książek to Ty ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zwykle - połykam litery - niechlujne pisanie. Ale spieszę się, a potem nie odczzytuję i oto efekty. Przepraszam, ale mam nadzieję, że odczytasz co chciałam powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze jedno: podaj namiary, bo nie wchodzą ani przez Pamiętnik.blogspot.com, ani
  tajemnezapiski.blogspot.com !

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta pani w otoczeniu książek to autorka książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, powinnam napisać, że to zdjęcie Swietłany Aleksijewicz.
   Przepraszam.

   Usuń