niedziela, 10 stycznia 2016
 Chcę, aby  cytat z opowiadania „Winy” umieszczonego w „Uciekinierce” Alice Munro  był moją dewizą i natchnieniem w tej części pamiętnika.

„…w życiu chodzi o to, aby iść przez ten świat z zainteresowaniem. Mieć oczy otwarte i dostrzegać możliwości – widzieć człowieczeństwo – w każdej spotkanej osobie. Być świadomym.”

11 komentarzy:

 1. widzieć człowieczeństwo...

  głęboka myśl

  OdpowiedzUsuń
 2. "Mieć oczy otwarte..." to najważniejsze

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś tak za pięknie jak dla mnie....choć bardzo mądra myśl...

  OdpowiedzUsuń
 4. Pisarze i poeci mogą sobie pozwolić na kreowanie rzeczywistości wg własnego uznania ,lub tez trafienia w tzw.zapotrzebowanie odbiorców. Ale literatura to nie zycie. Ja tez lubię "przewłaszczyć" sobie jakiś mądry cytat ,ale nigdy nie jest on wtyczną mojego życia.Dodatkiem ,czasem próbą wyjścia z impasu ,czasem pokrzepieniem.
  Ale ,dzisiaj ,nie widzę człowieczeństwa w każdej spotkanej osobie.Jakżebym mogła ? Popatrz ,co robią tzw. ludzie ?? Człowieczeństwo ? Szukam wyrazu o znaczeniu przeciwnym . A i owszem ,jestem świadoma ,tylko nie o taką świadomosc chodziło autorce .Jestem świadoma zła. Jestem świadoma dżumy ,którą kazdy nosi w sobie ,tylko nie u każdego się ona ujawnia. Ale teraz szaleje! Jak mam widzieć człowieka w mordercy i gwacicielu ,oszuście i zwyrodnialcu.!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację! Jak być pozytywnie nastawionym do chamstwa, na przykład?
   A jednak chyba muszę się starać widzieć człowieka w każdym. Boję się, ze stracę wiarę w człowieka, zalewa mnie pesymizm!

   Usuń
 5. Miało być "przywłaszczyć"

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne :) Cytat do przemyślenia! :)

  Również wszystkiego co najlepsze w nowym roku! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się, że świadomość jest tu kluczem do wszystkiego. Bo dopiero, gdy będziemy świadomi siebie, ludzi, świata możemy dostrzegać w nich/nim coś głębszego.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdziwa miłość jest sensem życia

  http://happymarynawolnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Idę przez ten świat z zainteresowaniem, bo tyle jest jeszcze do poznania, zobaczenia, doświadczenia. Tylko boję się widzieć człowieka w drugim człowieku, bo teraz bardzo często go tam nie ma.

  OdpowiedzUsuń